Hüseyin Aydogan

 

Hüseyin Aydoğan

 HÜSEYİN AYDOĞAN (Kurucumuz)

 1959 yılında altı kardeşi ve babası ile birlikte Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden Hüseyin Bey ve ailesi eski memleketlerinden sadece bir buzdolabını yanlarına almışlardı. İşte o Buzdolabı ileride Türk Metal Sanayisine adını altın harflerle yazdıracak Aydosa şirketinin alın teri ve göz nurunun yanı sıra yegane sermayesi olacaktı.

13 Haziran 1959 Cumartesi günü saat yedide Halkapınar Tren Garında indiklerinde, ailenin en genci olan Hüseyin bey sadece bir gün dinlendikten sonra 15 Haziranda bir tütün mağazasında çalışmaya başladı. O tarihte 18 yaşındaydı.
Altmışlı yılların başında Türkiye'de henüz Buzdolabı üretilmiyordu ve çok değerli bir beyaz eşyaydı. Aile buzdolabını satarak Çamdibi semtinde bir arsa satın aldı. İşte Türkiye'nin tartışmasız en kaliteli kateri hala bu arsa üzerinde kurulu imalathanede üretilmektedir.

Hüseyin Bey sonra 4 yıl boyunca bir tornacıda çırak olarak çalıştı. 1963 yılında askerlik yapmak üzere birliğine teslim oldu. Muayene sırasında ayağında bir rahatsızlık tespit edildi ve askerliğe elverişsiz raporu verilmek istendi. Ancak Hüseyin Bey çok ısrar etti ve gönüllü olarak askerliğe alındı. 24 ay askerlik yaptıktan sonra terhis oldu.
1965 yılında o zamanlar sekiz kişilik bir kadroya sahip olan Bisan bisiklet şirketinde çalışmaya başladı. Ayrıldığında Bisan şirketinde 250 kişi çalışıyordu. Kısa bir müddet bir oto yedek parça şirketinde kalıpçı ustası olarak çalıştıktan sonra kendi kalıp atölyesini açtı.

1968 yılına gelindiğinde Türkiye'de kater imalatı yoktu ve bu önemli torna takımları yurtdışından ithal ediliyordu. Takımlar hem çok pahalı hem teslimat süreleri çok uzundu. Piyasadaki bu boşluğu gören Hüseyin Bey hemen kolları sıvadı ve aynı yıl Türkiye'de ilk defa kater imalatına başladı. Böylelikle ülkemizin bu konuda döviz kaybını önledi ve Türk sanayicisinin bütçesine göre ürün imal etti.

İmalata başladığında sadece bir planyası vardı. Bu planya ile kazandığı paralar ile başka makineler satın aldı. Beş yıl sonra iki katlı bir bina inşa etti. Alt katında imalathane ve üst katında hala kendisi oturmaktadır.

Hüseyin beyin üç oğlu ve bir kız evladı dünyaya geldi. En ufak oğlu Muhammed askerlik görevini yerine getirirken şehit oldu. Tam bir dürüstlük abidesi olan Hüseyin Bey yıllarca emek verdiği şirketini 1996 yılında oğulları Veysel, Yüksel ve kızı Ayla Aydoğan'a devretti.

Bugün her imalathanenin kapısından içeri girdiğinde o çok değer verdiği titizliğinin ve dürüstlüğünün aynen evlatları tarafından yaşatıldığını gördükçe gurur duymakta ve bütün Aydosa ailesinin baş tacı olmaya devam etmektedir.
Sevgili Hüseyin Baba biz senden namuslu ticareti, emekçiye verdiğin değeri, vatanımıza karşı olan sorumluluklarımızı ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisini öğrendik.

İyi ki varsın ve Allah seni başımızdan eksik etmesin.            

       

JoomShaper