Aydosa şirket tarihçesi

AYDOSA BİR AİLE ŞİRKETİDİR

Aydosa şirketinin kurucusu Hüseyin Aydogan  

1959

Kurucumuz Hüseyin Aydoğan babası, dört erkek ve iki kız kardeşi ile birlikte 1959 yılında Makedonya'dan Türkiye'ye göçtü. Annesini henüz iki yaşındayken kaybetti.

Aile tüm varlıklarını eski memleketlerinde bırakıp sattıkları bir kaç küçük baş hayvanın parası ile Üsküp'te bir Buzdolabı satın aldı.

İzmir'e vardıklarında o zamanlar Türkiye'de çok az sayıda bulunan buzdolabını satarak 150 m2'lik bir arsa satın alıp Türkiyede'ki yeni hayatlarına başladılar. 

Hüseyin bey ailenin en genç ferdi olmakla beraber çok erken yaşlarda kalıp sektöründe çalışmaya başladı. Yıllarca çalıştığı bu sektörde büyük tecrübe sahibi olurken çok arzuladığı kendine ait bir atölyenin hayalini kurdu.

Aydosa 1968  

1968

İlk atölyenin HAS markası ile açılışı.

Hüseyin bey Mayıs 1968 yılında kater imalatına başladığında bu ürünler yurtdışından ithal ediliyordu. Teslimat zamanları çok uzun ve fiyatlar yüksekti. 

Aydosa 1973  

1973

Hüseyin Bey kalıpçılık sektöründe yetiştiği için kesici takım imalatı ile ilgili alt yapısı mükemmeldi. Dolayısı ile kaliteli ürünler üretmek için yine kaliteli makinalara ihtiyaç duyulduğunu biliyordu. Böylelikle ilk üniversal torna makinalarının orjini Alman ve işveç'ti.

1975 yılında şirketin adı AYDOSA olarak değişti.

Veysel Aydogan 1986  

1986

Bir kaç yıl içerisinde kendini kanıtlayan Aydosa ürünleri kalitesi ile kullanıcılar tarafından büyük rağbet gördü.

1986 yılında teknik eğitimini tamamlayan Veysel Aydogan şirkete katıldı.  

Veysel Aydogan ve Dündar Par Deckel Maho fabrikasını ziyaret ederken  

 

1996

Hüseyin bey 1996 yılında şirketin yönetimini en büyük oğlu Veysel beye devretti.

Veysel beyin ilk hamlesi kurumsallaşmak ve yurtdışına açılmak hedefi ile şirketleşmek oldu. Aynı yıl içerisinde Almanya'ya ilk ihracat yapıldı ve ürün grupları talep üzerine zenginleştirildi.  

Bu arada sektörün saygın kişilerinden Dündar Par Veysel bey ile birlikte bir çok yurtdışı fuar ve şirket ziyaretinde bulundular. 2014 yılında kaybettiğimiz Dündar bey bu tarihe kadar bütün yurtdışı gezilerine ve iştirak ettiğimiz fuarlara bizim ile birlikte katılmıştır. Kendisini rahmet ve sükran ile anıyoruz.   

 

Ayla Aydogan   

1997

1997 yılında ailenin en genç ferdi Ayla Aydogan şirket bünyesine katıldı. Kendisi muhasebe departmanından sorumludur.

Veysel Aydogan ve Faruk Nalbantoglu  

1997

1997 yılında A.Faruk Nalbantoğlu Aydosa ailesine katıldı. Faruk bey yurtdışı satış ve bilgi işlem departman sorumlusudur.  

Aydosa dik işlen CNC Makina parkı  

 

2001 

Veysel bey 2001 yılında, yapımı devam eden standart katerlerde iyileştirmeler yaparak üretimi piyasa koşullarına uygun hale getirdi. Makina parkına Deckel Maho vertikal dik işlem CNC makinalarını ekleyerek üretim kabiliyetini en üst seviyeye getirdi.

2009 yılında kesme laması ve kanal kateri ürün gruplarını Aydosa kataloğuna ekledi. Günümüzde üretimin %30'unu teşkil eden bu takımların yurtiçi ve yurtdışında en saygın tedarikçilerinden biri oldu.

 

Aydosa standı EMO Hannover 2011 fuarında  

2011

2011 yılında Aydosa şirketi ilk yurtdışı fuar etkinliğine EMO Hannover fuarında katıldı. Yabancı müşterilerin büyük ilgisine cevap vermek adına 2012 yılında AMB Stuttgart ve 2013 yılında tekrar EMO Hannover fuarlarında stantlarımız ile hazır bulunduk. Aydosa 2015 yılında EMO Milano fuarına iştirak edecektir.

Aydosa Avrupa Ana Üssü   

Bu gün

Günümüzde Aydosa Ltd. şirketi ürünlerini, yüzlerce yurtdışı bayisine, 36 ülkede ihraç etmektedir. İhracatımız toplam üretimin %70'ini teşkil etmekte ve yurt ekonomisine katkı sağlamaktadır.

 

Aydosa Avrupa ana bayi binamız Almanyanın Kaiserslautern şehrinde bu yılın Ağustos ayında tamamlanmış olup bütün Avrupa ülkelerine hizmet vermektedir.

 

Yıllar içinde prensibimiz hiç değişmemiş olup kayıtsız şartsız kalite ilkemizi var gücümüz ile yaşatmaya çalışmaktayız.Gayemiz her şeyi üretmek değil, mümkün olanın en iyisini siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunmaktır.

Aydosanın üçüncü jenerasyonu Murat Aydogan  

Üçüncü jenarasyonumuz Murat Aydoğan halen teknik eğitini tamamlarken amcasının tecrübelerinden faydalanmaktadır. Dolayısı ile 46 yıllık aile şirketimiz geleceğe umut dolu bakmaktadır.

     
More in this category: « Üretim Bayilerimiz »
JoomShaper